Činnost ‘achového oddílu v roce 2004

Šachový oddíl se věnuje hlavně tréninku dětí a mládeže, jeho členové se účastní různých mistrovských soutěží a také organizuje řadu soutěží pro své členy i hosty z jiných oddílů i pro neregistrované hráče.

Oddíl v roce 2004 pořádal v‘echny druhy turnajů. Turnaji hranými vážným tempem (1:45 min na 40 tahů) byli Jarní turnaj a Přebor oddílu. Jarní turnaj se stal oblíbeným pražským turnajem, také na jaře 2004 se místnost zaplnila - hrálo 30 hráčů.

Velký zájem byl o seriál turnajů v aktivním ‘achu Rapid (celkem se zapojilo 62 ‘achistů o seriál bleskových turnajů (48 hráčů).

Připravili jsme i tradiční vánoční turnaj dvojic a dal‘í men‘í turnaje. V září se uskutečnil čtrvrtý ročník bleskového turnaje v restauraci „Na Staré cihelně“ v Kobylisích.

V roce také proběhlo 12 turnajů seriálu „Sudý pátek“, určených začínající mládeži. Dále jsme uspořádali na jaře Kobyliský pohár (17 hráčů do 14 let) a na podzim již 14. ročník turnaje Kobyliský ‘iml.

Pokračujeme v systematickém tréninku mládeže v‘ech věkových skupin. Kromě pravidelných tréninkových schůzek mládeže v klubovně pokračovaly pod vedením na‘ich členů v činnosti i kroužky na ‘kolách a DDM (DDM Mě‘ická, DDM Přemy‘lenská, ZŠ Žernosecká, ZŠ Na Šutce a ZŠ Dolní Chabry). Tréninky vedou: Jakub Routner, Jan Grus, Joná‘ Zýka, Matěj Görner a Pavel Kopta.

Z bohaté sportovní činnosti na‘eho klubu v roce 2002 je možné vybrat několik nejvýznamněj‘ích úspěchů:

Mezi hlavní sportovní úspěchy patří:

Družstvo dospělých A hrálo již třetí sezónu ve 2. lize a jen těsně mu unikl postup do 1.ligy.

V létě se na‘e družstvo zúčastnilo nově zorganizovaného otevřeného mistrovství ČR čtyřčlenných družstev a po výborném výkonu skončilo na 3.místě.

Nejlep‘ích výsledků mezi jednotlivci v roce 2004 dosáhli:

Petr Šimek – ve finále ČR do 20 let obsadil 8.místo. Joel Jančařík zvítězil v mistrovství Čech do 12 let.

Jako obvykle jsem za celý rok 2004 nezpracovával výsledky průběžně a vytvořit podrobnou zprávu najednou je nad mé síly (přesněji řečeno se mi to nechce dělat).

Vyjmenoval jsem tedy dále soutěže, které považuji za důležité a ty kterých jsem se zúčastnil a na‘i členové v nich dosáhli významněj‘ích nějakých úspěchů. Čímž se pochopitelně na některé zajímavé akce zapomene, ale náprava se blíží. Podle nejasných náznaků se totiž v dohledné době dočkáme obnovení oddílového věstníku, takže sběru příspěvků a výsledků se zřejmě ujme někdo pečlivěj‘í.

Pavel Kopta

březen 2005

Oddílové turnaje

Oddíl v roce 2004 pořádal v‘echny druhy turnajů. Turnaji hranými vážným tempem (1:45 min na 40 tahů) byli Jarní turnaj a Přebor oddílu. Jarní turnaj se hrál v jedné skupině ‘výcarským systémem na 9 kol. Mezi 30 účastníky byli nejúspě‘něj‘í Karel Hořínek (Slovan Bohnice) 8 bodů, Jiří Hájek (Stavby mostů) 7.5 a Jakub Routner (Kobylisy) 7.

Slabou účast měl otevřený přebor oddílu hraný na podzim. Ve velmi nevyrovnané skupině 11 hráčů zvítězil Pavel Slovák (Trinom Zlín) 9.5/10 před Otakarem Šim‘ou 8 a Jindřichem Žďánským 7.5..

Velký zájem byl o seriál turnajů v aktivním ‘achu Rapid – celkem se zapojilo 62 ‘achistů. První tři místa obsadili Jan Dvořák 224 bodů, Pavel Kopta 219,5 a Anton Cvíčela (Bohemians) 213. Nejlep‘ím hráčem do 12 i 15 let byl Joel Jančařík.

Seriál třinácti bleskových turnajů skončil pořadím 1. Pavel Kopta 58 bodů, 2. Jan Dvořák 54.5 a 3. Jindřich Žďánský 46.5. Celkem si zahrálo 48 blickařů.

Tradiční červnový turnaj dvojic skončil vítězstvím Kopty a Dvořáka (16/18), celkem hrálo 13 dvojic.

V září se v hostinci Na staré cihelně konal 4. ročník bleskového turnaje Kobyliská cihla, mezi 16 hráči zvítězili Pavel Kopta 10.5/14, Jan Dvořák a Ondřej Matras (Sl. Bohnice) po 9 bodech.

Vánočního turnaje se zúčastnilo 11 dvojic, zvítězila favorizovaná dvojice Jan Dvořák a Jakub Routner (14/18)

V roce také proběhlo 12 turnajů Sudý pátek, určených začínající mládeži. Vítězi jednotlivých turnajů se stali: J. Pej‘a, R. Knížek, R. Knížek a J. Drozd, B. Nováková a T. Novák, P. Kaftan, T. Novák, R. Adam, P. Kaftan, T. Novák, P. Kaftan, T. Novák, P. Kaftan.

Dále jsme uspořádali na jaře Kobyliský pohár (17 hráčů do 14 let, 1. Joel Jančařík 5/6, 2. Jakub Vandas (Smíchov) 5 a 3. Vojtěch Bludský (DAP) 4.5) a na podzim již 14. ročník turnaje Kobyliský ‘iml (10 účastníků, 1. Joel Jančařík 7/7, 2. Tomá‘ Novák 5, 3. Petr Kaftan 5).

Významné sportovní výsledky

Petr Šimek se zúčastnil mistrovství ČR do 18 a 20 let, ve dvanáctičlenné finálové skupině obsadil 8.místo.

Duben

Znamená tradičně zakončení soutěží družstev:

Družstvo A (2.liga – skupina Západ)

Družstvo hrálo velmi úspě‘ně a stejně jako v sezóně 2001/2002 bojovalo o 1.místo a postup do 1.ligy. V 11 kolech vybojovalo 8 vítězství a jen 3x remizovalo. Bohužel právě remíza v předposledním kole znamenala dotažení konkurenta Loko Most a hor‘í skóre nás nakonec odsunulo na 2.místo (1. Loko Most 19 bodů, skóre 57, 2. Sokol Kobylisy 19/53, 3. Sp. Ústí n.L. 14/49,5,..atd.).

Družstvo hrálo ve složení: Přemysl Běla‘ka (5/7), Jan Dvořák (5,5/10), Ondřej Matras (0,5/3), Alena Kubíková (2/8), Pavel Kopta (10/11), Matěj Hoffmann (4/6), Tomá‘ Paulovič (0,5/2), Petr Adámek (2/4), Petr Šimek (5/9), Jiří Janda (9,5/11), Hana Kubíková (1/2), Matyá‘ Novák (2/2), Jakub Routner (1/3), Jiří Čihák (4,5/8), Karel Turek (0,5/1).

Družstvo vedli Karel Turek a Petr Kovář.

Družstvo B (Přebor Prahy – přeborová skupina)

Po postupu z 1.třídy v roce 2003 jsme chtěli udržet družstvo v nejvy‘‘í pražské soutěži a tak bylo maximálně posíleno hosty a volnými hráči z áčka, takže cíl byl snadno splněn. Nejúspě‘něj‘ími hráči byli Kopta (6,5/9), Řehůřek (5,5/7), Kubíček (5/7), Čihák (7/10).

Družstvo C (2.třída)

Přes ve‘kerou snahu družstvo obsadilo družstvo až 3.místo a do 1.třídy nepostoupilo. Nejvíce bodovali Grus (7,5/9), Kříž (6,5/9), Kubík (7/11), Kovář (8/11).

Družstvo D (2.třída)

Na poslední chvíli se družstvo vzpamatovalo a udrželo se ve 2.třídě. Nejúspě‘něj‘í byl Joel Jančařík (6,5/7).

Družstvo E (3.třída)

Družstvo nemělo ambice na postup.

Dorost (Extraliga dorostu)

Individuální výsledky nebyly zcela katastrofální, ale v klíčových zápasech se nedokázalo družstvo sejít v dostatečně silné sestavě a obsadilo 14.místo, což znamenalo sestup do české ligy.

V dubnu také skončil přebor Prahy v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let, hraný jako seriál pěti turnajů. Největ‘í radost nám dělají hráči v nejmlad‘í kategorii (1. Petr Kaftan, 3. Rí‘a Knížek, 4. Miki Opletal). Výborně si vedli i Martin Málek (1.místo v H16) a David Scholle (2.místo v H14).

Květen

Nečekaným úspěchem skončilo finále Prahy v rapid ‘achu mládeže, když Láďa Karas a Petr Kaftan zvítězili ve svých kategoriích (H14 a H10).

Červenec

Pěkný zážitek si odvezla vět‘ina účastníků pardubického turnaje čtyřčlenných družstev. Ten se tentokrát hrál jako otevřené mistrovství ČR. Na‘emu družstvu A se výborně vydařil vstup do turnaje a v prvních třech kolech přehrálo slab‘í soupeře 4:0, a dvakrát 3,5:0,5. Bodovalo i proti jednomu z hlavních favoritů družstvu Dněpru (1:3) a v 5.kole nečekaně zvítězilo nad silným družstvem Pohota (3,5:0,5). Do konce turnaje se již nedostalo z „ohrádky“ (stupínek s 1.-3.stolem, kde hrála nejlep‘í družstva). Na závěr sice při‘li prohry dvakrát 0,5:3,5 ale z družstvy obsahujícími převážně mistry a velmistry. Radost z dobrého výkonu nám tak pokazilo jen to, že nás předstihla dvě česká družstva, která zvítězila v posledním kole při hře se slabými soupeři. Titul mistra ČR nám tak těsně unikl. Družstvo hrálo ve složení: Petr Šimek 3/6, Pavel Kopta 4,5/6, Jan Dvořák 3/5, Jiří Janda 2,5/5, Matěj Hoffmann 2/3 a Jakub Routner 1,5/3.

Říjen

Krásným zážitkem pro trenéra bylo mistrovství Čech mládeže hrané ve ‘kole přírodě v lesích nedaleko Žihle. Komise mládeže v posledních letech zpřísnila postupový systém, každé kategorie se může zúčastnit maximálně 50 hráčů. Do turnajů se tak probojovali je 4 na‘i mladí ‘achisté, kteří v‘ak podali neobyčejně kvalitní a bojovné výkony. Joel Jančařík splnil roli favorita v kategorii H12, zvítězil v klíčových utkáních a v závěru mu stačily remízy k udržení prvního místa (7/9). V nejtěž‘í kategorii H16 to vypadalo, že Tomá‘ Viktorin dopadne podle papírových předpokladů – okolo 15 místa. V rozhodující partii posledního kola v‘ak dokázal porazit jednoho z favoritů (hráče s ELO o 400 vy‘‘ím) a vměstnal se mezi osmičku postupujících (6/9). Podobně si vedl v posledních kolech David Scholle v H14, 6/9, nakonec znamenalo 9.místo a pozici prvního náhradníka pro finále ČR. V kategorii H12 hrál jako přeborník Prahy v H10 i Petr Kaftan a ziskem 4,5/9 vybojoval cenu pro 2.hráče kategorie H10.

Listopad

Čtvrtým místem v mistrovství Čech do 10 let si Petr Kaftan vybojoval postup do finále ČR.